اخبار

«شناخت عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی،مراقبت بهتر و قلب سالمتر»

«شناخت عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی،مراقبت بهتر و قلب سالمتر»

بیماریهای قلبی عروقی اولین علت مرگ در دنیا و همچنین در ایران است. تقریبا هر ساله ۲۰/۵ میلیون نفر در سراسر دنیا به علت بیماری های قلبی عروقی فوت می کنند که این میزان ، ۳۱٪ کل مرگ های جهانی و نیمی از مرگهای ناشی از بیماریهای غیرواگیر است. اکثریت این مرگها ناشی از بیماری عروقی قلب است که به شکل حمله های قلبی و سکته مغزی تظاهر می کند. 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به مناسبت روز جهانی قلب (۷ مهرماه) گفت: عوامل خطر اصلی بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی شامل: مصرف دخانیات و الکل ، رژیم غذایی نامناسب و کم تحرکی است که به نوبه خود در افراد به شکل فشارخون بالا، قند خون بالا، کلسترول خون بالا،‌ اضافه وزن و چاقی تظاهر می کند. 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر شکیبا نقش برگزاری روز جهانی قلب را در تغییر این عوامل خطر بسیار مهم دانست و گفت: این روز بزرگترین اقدام در جهت افزایش آگاهی جهانی برای بیماری های قلبی عروقی است و از زمان طرح آن از سال ۱۹۹۹، به سرعت رشد کرده و مشارکت و حمایت جهانی عظیمی را تجربه کرده است. 


به گفته او  این نوآوری، موفق ترین بسیج علیه بیماری قلبی عروقی است و یک فرصت جهانی است که می توان برای ارتقای آگاهی عمومی و تشویق افراد، خانواده ها، جوامع و دولت ها برای اقدام فوری علیه بیماری های قلبی عروقی استفاده کرد. 


وی اظهار داشت: امسال روز جهانی با موضوع استفاده از راههایی برای شناخت قلب وحفاظت از آن و «شناخت عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی، مراقبت بهتر و قلب سالمتر» به عنوان شعار ملی در نظر گرفته شده است و پیام اصلی آن «با شناخت عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی، از قلب خود بهتر مراقبت کنید» می باشد. 


دکتر شکیبا با بیان اینکه هدف از بزرگداشت روز جهانی قلب این است که افراد بدانند چگونه می توانند با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده مانند : مقابله با فشارهای روانی ،کاهش فشارخون بالا ،داشتن رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی مناسب سلامت قلب خود را حفظ کنند.

 

وی افزود: دولت ها بدانند اقداماتی که در سطح گسترده برای سلامت قلب انجام می شود ( مانند توزیع و دسترسی عادلانه خدمات بهداشتی درمانی و حمایت از برنامه های مبارزه با بیماری های قلبی عروقی)، به سلامت نوع بشر و ایجاد عدالت در سیاره ای که در آن زندگی می کنیم، کمک می کند. 


معاون بهداشتی استان توصیه کرد: با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاههای سلامت و خانه های بهداشت و انجام خطرسنجی سکته های قلبی عروقی و سنجش فشارخون رایگان، از وضعیت ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی، فشارخون بالا و دیابت خود آگاه شوید. پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی چیزی است که برای هر قلب تپنده ای اهمیت دارد.  
۷ مهر ۱۴۰۲ ۱۸:۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید