اخبار

پروژه پیشگیری از سوانح و حوادث غیر عمد در دانش آموزان

پروژه پیشگیری از سوانح و حوادث غیر عمد در دانش آموزان

 پروژه پیشگیری از سوانح و حوادث غیر عمد در دانش آموزان با متد C4D  (Communication for Development) در مدارس ابتدایی منتخب در سال تحصیلی 98-97 انجام شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی 

دکتر ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه عنوان کرد : مصدومیت های غیرعمد کودکان و نوجوانان یکی از دلایل اصلی آسیب دیدگی، بستری بیمارستانی، معلولیت و نیز مرگ آنان در جهان است. همچنین دومین علت مرگ و میر در کودکان و نوجوانان می باشد. بسیاری از حوادث، وقتی رخ دادند قابل برگشت نیستند و منجر به خطر جانی یا معلولیت غیر قابل درمان می شوند لذا پیشگیری از ایجاد حادثه بسیار کارآمد تر و ضروری تر از درمان عوارض آن می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه افزود: در جهان پس از حوادث ترافیکی، غرق شدن و سوختگی، سقوط و افتادن چهارمین علت مرگ کودکان و نوجوانان می باشد. بیشترین گروه های جمعیتی در معرض خطر را به ترتیب افراد بالاتر از 65سال، نوجوانان و جوانان 15 تا 19 سال و کودکان زیر 15 سال تشکیل می دهند.

دکتر شکیبا اظهار داشت : در کنار عوامل محیطی و ساختاری، رفتارهای مخاطره آمیز انسان ها نقش بسیار مهمی در وقوع سوانح و حوادث دارد. لذا تلاش در راستای پیشگیری از مصدومیت های غیر عمد در کودکان بایستی بر تغییر رفتار انسان ها متمرکز شود.

وی افزود: هدف اصلی آموزش، تغییر رفتار می باشد لذا آموزش گروه های هدف دانش آموزان، والدین و کارکنان مدرسه می تواند سهم بسزایی در کاهش سوانح و حوادث خصوصا موارد غیرعمد داشته باشد. بر همین اساس دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت متبوع با همکاری اداره پیشگیری از حوادث، سوانح و ارتقاء ایمنی و صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) در ایران پروژه ی «تحلیل وضعیت مصدومیت غیر عمد در کودکان» را در دستور کار خود قرار داد که دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همراه با 6 دانشگاه دیگر پایلوت کشوری این طرح در سال تحصیلی 98-97 شد که با بررسی های بعمل امده مشخص شد بیشترین علت سوانح و حوادث در مدارس کرمانشاه سقوط و هل دادن می باشد.

دکتر شکیبا اظهار داشت: در راستای پروژه فوق، طی هماهنگی با آموزش و پرورش کل، مدارس ابتدایی منطقه جعفرآباد منتخب و مداخلات لازم در این مدارس اجرا گردید. طی 11 جلسه هماهنگی درون و برون بخشی، مراحل اجرایی پروژه انجام شد که در وهله اول جهت سنجش آگاهی دانش آموزان پیش آزمون برگزار سپس مداخلات شامل آموزش گروه های هدف ( 3450 دانش آموز، 72 نفر کارکنان مدارس، 570 نفر از والدین)، مشاوره با دانش آموزانی که دارای رفتار خشونت آمیز بودند، اجرای نمایشنامه و پخش انیمیشن، برگزاری نمایشگاه نقاشی، برگزاری مسابقات ورزشی، تهیه روزنامه دیواری و مقاله، تهیه و توزیع خط کش با شعار مرتبط در بین دانش اموزان، تهیه سناریوهای واقعی حوادث بصورت کتابچه و ... انجام گردید .

معاون بهداشتی دانشگاه در پایان مباحث افزود: ماحصل این مداخلات، ایجاد حساسیت لازم در کادر مدرسه، والدین و دانش آموزان درخصوص رعایت نظم و ترتیب در هنگام خروج از کلاس و مدرسه، اصلاح رفتار خشونت آمیز ، ارتقا آگاهی دانش آموزان از عواقب خطرناک هل دادن، ارتقا آگاهی کارکنان و والدین در خصوص اهمیت و عواقب سوانح و حوادث می باشد.

امید است بتوان با اجرای مداخلات لازم در سایر مدارس نیز شاهد کاهش بروز سوانح و حوادث و در نتیجه کاهش آسیب در دانش آموزان باشیم.

۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید