مقدمه:

گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی استان کرمانشاه به عنوان یکی از گروه های تخصصی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و زیر نظر ریاست محترم مرکز بهداشت استان می باشد.

· رسالتبرنامه بهبود تغذیه جامعه:

کمک به بهبود امنیت غذایی و ارتقاء کیفیت تغذیه آحاد مردم کشور جمهوری اسلامی ایران از طریق ارتقای سطح دسترسی فیزیکی، اقتصادی، افزایش سواد و فرهنگ تغذیه‌ای و رهایی از بیماری‌ها با استفاده از تمهیداتی از قبیل اطلاع‌ رسانی و آموزش، مشارکت در تدوین سیاست‌های نوین در عرصة غذا و تغذیه در برنامه‌های توسعة ملی و منطقه‌ای، تدوین لوایح و آیین ‌نامه‌ها، تحقیق و پایش و اقدامات پیشگیرانه و درمانی در قالب ارزش‌های اسلامی و انسانی و قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران است.

 

·چشم انداز:

بهبود کیفیت زندگی و امنیت غذایی مردم کشور با داشتن افرادی تصمیم گیرنده و با سواد از نظر تغذیه‌ای که دارای انگیزه، دانش، مهارت و اراده در انتخاب جانشین های غذایی مناسب باشند و مشکلات تغذیه‌ای اعم از کم خوری، پرخوری و کمبود ریزمغذی‌ها در آنها کاهش یابد. مردمی سالم و پویا برای فعالیت در عرصه‌های علمی و فناوری که همواره در جهت توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور گام بر می دارند.

  •        امنیت غذایی(Food Security):به معنای تامین دسترسی هر فرد انسانی به غذای کافی، سالم و مغذی در تمام اوقات زندگی به منظور داشتن زندگی فعال و سالم می­باشد.
  •       امنیت تغذیه(Nutrition Security):به معنای تامین غذای سالم و کافی برای هر فرد متناسب با تندرستی و سلامتی او از نظر سطح کمی و کیفی و با رعایت گرایش­های فکری، فرهنگی و ذائقه­ی فردی و جمعی می­باشد و با امنیت غذایی به صورت پیوسته و مستقیم رابطه دارد
  •        ایمنی غذایی:به معنای سالم بودن مواد غذایی قابل استفاده برای انسان از نظر بهداشتی و کیفی می­باشد که با درآمد افراد رابطه­ی مستقیم دارد.

گروه های هدف برنامه:

کلیه گروه های سنی شاملکودکان زیر 5 سال ، نوجوانان 5 تا 18 سال ، جوانان ، میانسالان30 تا 59 سال سالمندان ، مادران باردار و بیماران  به ویژه افراد مبتلا به چاقی ، فشار خون بالا ، دیابت ، و اختلالات چربی خون