اخبار

علائم سیری و گرسنگی شیر خواران

علائم سیری و گرسنگی شیر خواران

بهناز کاملی کارشناس سلامت کودکان معاونت بهداشتی عنوان کرد: دوره شیرخوارگی، حساسترین، مهمترین و حیاتی ترین دوره رشد و تکامل انسان محسوب می شود و شیر مادر، نقش تعیین کننده ای را در رشد جسمانی و روانی و عاطفی نوزاد امروز و کودک فردا ایفا می کند.

کاملی افزود : یکی از سوالات رایج مادران شیرده این است که :دفعات شیرخوردن کودکم را چگونه تنظیم کنم و چطور متوجه سیری و گرسنگی شیرخوارم شوم؟ شیرخوار را باید برحسب تقاضایش و بطور مکرر شیر بدهید و از تنظیم بر حسب ساعت پرهیز نمایید. معمولا شیرخواران 30-20 دقیقه را صرف علائمی می کنند که نشان می دهند آماده شیر خوردن هستند و یا حرکاتی نشان می دهند که یعنی بیدار هستند.

وی اضافه کرد : این علائم عبارتند از:( حرکت کره چشم، بهم زدن پلک ها، حرکت دهان و انگشت یا دست و یا هرچیزی را به دهان می برند). وقتی شیرخوار این علائم را نشان می دهد، اجازه ندهید گریه کند و برافروخته شود چون گریه، جیغ زدن و کمانه زدن علامت دیررس گرسنگی است و نباید اجازه داد گرسنگی شیرخوار به این مرحله برسد. چنانچه شیرخوار گریه کند و آشفته شود، ابتدا باید او را آرام کرده و سپس به پستان گذاشت تا بتواند آن را درست بگیرد. در غیر این صورت ممکن است زبان بجای آن که در کف دهان قرار گیرد، بالا برود و شیرخوار نتواند پستان را درست بگیرد و به همین علت  در شیر دهی با مشگل مواجه شویم .

وی اظهار داشت: علائم سیری عبارتند از: کاهش دفعات مکیدن، توقف صدای بلع، توقف بیشتر بین دفعات مکیدن، رفع علائم گرسنگی، افزایش مکیدن های غیر تغذیه ای، رها کردن پستان و ریلاکس (شل شدن) و به خواب رفتن .

۱۸ دی ۱۳۹۷ ۱۰:۵۶

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید